17.09.2022

Ženský tým čeká sezóna plná novinek

Šimon Sýkora

Sezóna již odstartovala, Kobry sehrály úvodní utkání s Pardubicemi. Nový ročník ženské ligy přináší několik novinek, hlavní je ta, že po restrukturalizaci hrají první ligu. Pojďme si představit s kým budou branické ženy hrát a co je čeká.

Posledních pár sezón atakovaly Kobry první příčku a pokoušely se o vytoužený postup do první ligy. A ačkoliv jim tato meta v loňské sezóně těsně unikla, přeci jen si nově o úroveň výš zahrají. Ženské soutěže prošly změnou a došlo ke zrušení druhé ligy. Družstva, která v této skupině hrála, dostala možnost přesunu o patro nahoru. Tu nakonec využil pouze Děčín a právě Kobra.

Nejprve si pojďme popsat, jak bude struktura ženských soutěží letos vypadat. Nejvyšší bude opět Extraliga žen, opět v ní budou pouze čtyři týmy - Příbram, Karviná, Kladno a Litvínov. Oproti minulým ročníkům ale žádný tým nebude hrát baráž a naopak všichni účastníci postoupí do play off. Od další sezóny bude Extraliga rozšířena o dva postupující týmy.

Co přichází s první ligou

První liga bude, též tradičně, rozdělena na českou skupinu A a moravskou skupinu B. Díky přijmutí Děčína s Kobrou bude v „Áčku“ nově sedm týmů, stejně jako je v „Béčku“. Z „Áčka“ se zrušením druhé ligy nebude nově sestupovat. První tým každé ze skupin automaticky postoupí do Extraligy. I prvoligové skupiny by tak měly od sezóny 2023/24 čítat po šesti týmech.

Kobry čeká hodně soupeřek se kterýmy dlouho neměřily síly. S již zmíněným Děčínem se potkávaly poslední dvě sezóny ve druhé lize. S Dračicemi z Karlových Varů se potkávaly rovněž ve druhé lize po několik sezón, než v roce 2019 jejich soupeřky postoupily. V obou plně dohraných sezónách po postupu skončily Dračice první a bojovaly o Extraligu. Na druhém místě tradičně končí Pardubice. S těmi se hráčky z Braníku potkávaly naposledy v sezóně 2009/10, když ještě byl úplně odlišný formát ligového uspořádání. Od stejného ročníku nesehrály ligové utkání s Berounskými lvicemi, které letos budou mít zdá se velmi silný kádr posílený o dvě útočná esa, dvojčata Sandru a Alexandru Halounovou - v prvním zápase si Sandra připsala 10 bodů, Alexandra rovnou 11.

Zbývají dva týmy a to Roudnice nad Labem a Liberec. Roudnice hraje v posledních letech ve středu tabulky, Liberec bojoval loni o udržení v baráži. I s těmito družstvy má Kobra zkušenost, s oběma se shodně utkávala až do sezóny 2016/17.

A jak bude vypadat herní systém první ligy? Každý tým se střetne s každým ze svých soupeřů třikrát. S někým se tedy utkají dvakrát doma, s někým dvakrát venku. Kobra dvakrát přivítá v Braníku Roudnici, Liberec a Vary, pouze jednou Pardubice, Beroun a Děčín. V zápase se bude klasicky hrát o tři body, v případě remízy bude pokračovat pětiminutové nastavení se třemi hráčkami v poli na každé straně a poté případné nájezdy.

Druhá liga už sice neexistuje jako oficiální součást českého ligového systému, pod záštitou Libereckého svazu však bude nadále pokračovat v neoficiální podobě. Této „Soutěže žen“ se budou účastnit Holkey Náchod, Lovosice, Manki Jičín, ale i Děčín a Kobra. Pražský zástupce zde bude mít své neoficiální „béčko“, které bude sloužit primárně jako příprava začínajících hraček pro ligové zápasy. Soupisku, výsledky i statistiky tohoto družstva bude možné sledovat na našich stránkách v kategorii žen, spolu s prvoligovým týmem.

Prvoligová soupiska

Jádro soupisky bude vesměs stejné jako tomu bylo v předchozích letech. V bráně pokračuje dlouholetá jednička Jaroslava Soukupová, dvojka bude i nadále Veronika Voříšková. Obranu povede kapitánka Eliška Cvrkalová a pokračují i ostatní opory. Novou tváří je Tereza Czerweková, která má na svém kontě loňský ligový titul s Příbramí a pár reprezentačních startů.

Útok se bude i nadále spoléhat na střelkyni Veroniku Proškovou, na ledě uvidíme i stálice Reginu Tesařovou a Annu Zemánkovou, které budou i nadále působit jako alternující kapitánky. Kariéru si prodloužila i Ivana Machatková, v pražském týmu naopak již neuvidíme Karolínu Skořepovou, která odešla do Finska. V průběhu sezóny se s největší pravděpodobností ukáží další nová jména, nové hráčky které se pozitivně ukáží ve zmiňovaném rezervním týmu. Kdybychom zde vypsali všechny hráčky z týmu byl by to dlouhý a nepřehledný seznam, soupisku tak naleznete klasicky zde a všem nezmíněným se omlouváme.

Svěřenkyně Josefa Zenkera čeká velmi náročná sezóna, která ale bude plná zajímavých výzev a nových soupeřek.


partneři klubu