23.03.2018

Milan Vrzal: Celý klub vnímá náš postupový úspěch

Vít Trubička

Poslední domácí duel znamenal pro mladší dorostence opětovný návrat zpět mezi elitu. Na postupu má svůj díl práce také trenér Milan Vrzal. On sám zhodnotil celou sezónu i s výhledem do sezóny následující. Titul v Regionální lize mladšího dorostu získala Kobra po demolici plzeňské rezervy z Klatov 5:0. (foto: Denisa Kisialová)

Po roce se vracíte opět do extraligy. Byl to předsezónní cíl?
Ano, byl to předsezónní cíl.

Jak náročná byla celá nadstavbová skupina? Do poslední chvíle byly ve hře o postup ještě další dva týmy.
Aspiranti na postup jsme samozřejmě byli my, byla tam Hvězda. Vím, že určitě chtěly postoupit Litoměřice a myslím si, že se o to snažily i Benátky, které v podstatě budou v tabulce těsně pod námi. Možná, že ve finále na tom budou lépe než Hvězda. Každý zápas s těmito soupeři byl o šest bodů. Vstupovali do toho ještě B týmy extraligových celků. Všechna utkání byla nevyzpytatelná a v každém z nich se hrálo o tři body, každý ze zápasů byl otevřený. Samozřejmě to těžké bylo. K těmto 22 zápasům jsme museli přistoupit jako s kýmkoliv jiným.

Bude se nějak zásadně měnit kádr pro nadcházející extraligovou sezónu?
Samozřejmě. Nejsme v dospělém hokeji, ti kluci přicházejí z mladších kategorií a odcházejí do vyšších. To s sebou výměnu kádru logicky přináší. Nehledě k tomu, že budeme hrát extraligu. Jsem přesvědčen, že někteří kluci na ní mají, někteří ovšem nikoliv. Z toho důvodu budeme muset kádr doplnit.

Jak byste zhodnotil celkově tuto sezónu? Váš tým málokdy našel přemožitele.
Ano, proto jsme první a proto postupujeme. Tato skupina pro nás byla celkem příznivá. Od prvních kol se to vyvíjelo pozitivně. My jsme paradoxně zaváhali v předposledním Mostě. Byli tam dva kluci, kteří ten zápas výrazně ovlivnili a prohráli jsme na nájezdy. Pak jsme jeli do Liberce, tam jsme dostali 9:0, takže to zas tak růžově nevypadalo. Ale já jsem věděl, že to bude běh na dlouhou trať a že i ostatní týmy budou ztrácet, což se potvrdilo. Klukům je čtrnáct, patnáct let. Po nich nemůžete chtít, nebo chtít to můžete, ale nemůže člověk očekávat, že každý zápas odehrají úplně bez chyb, úplně v top formě. Bavíme se o třech měsících, takže ty výkyvy formy tam jsou. Ale když hodnotím náš pohyb tabulkou a to, jak jsme šli za tím dneškem, za tím prvním místem, tak začátek jsem viděl velmi dobře. První polovina se vyvíjela nadstandardně, i když s těžšími soupeři jsme měli utkání doma. Poté začátek, nebo spíš prostředek druhé poloviny byl trochu kolísavější. Konec jsme si pohlídali. Tam se projevilo to, že se hrálo 22 zápasů, že i ostatní týmy ztrácely. Náš tým z toho vyšel vítězně, nejvyrovnaněji, neztráceli jsme úplně zbytečně body se soupeři, se kterými jsme je ztrácet neměli. To byl klíč k postupu.

Mladší dorost po postupu

Jak se budete na extraligová klání připravovat? Z čeho se chcete poučit z minulé sezóny, kdy jste též v extralize působili.
Ptáte se mě, já dnes nevím, jestli budu trenér i na příští sezónu, ale nějaké zkušenosti už ten klub má. I třeba s tím postupem, máme zkušenosti s hraním v této soutěži. Byl jsem u toho, když jsme loni extraligu hráli a sestupovali jsme, takže už vím, jaké typy hráčů se hodí, jaký hokej tam hrát. Zkušenost tam nějaká je a já doufám, že jí nějakým způsobem zúročíme. Pořád se ale bavíme o čtrnáctiletých, patnáctiletých klucích. Příští rok nebudou jiní. Vždycky je to takové, že buď to ti kluci chytí nebo ne. Letos sestoupily Letňany, sestoupilo Ústí nad Labem, letití extraligoví účastníci. V mládežnických kategoriích je hrozně složité sestavovat tým, něco plánovat, na něco se spoléhat.

Jak se vás dotkne svazová reforma ohledně dorosteneckých týmů?
Ročníky v mladším dorostu zůstávají, i když se budeme bavit pouze o dorostu. Nedošlo tam k žádnému zúžení těch týmů. Z mého pohledu bohužel tam těch týmů zůstává stejně. Podle mě se spíš než rušit jedna soutěž měl snížit počet účastníků v jednotlivých soutěžích. Navíc měla přibýt devátá třída, protože kluci z osmičky potřebují ten rok na vyzrání do toho dvouročníku. Je to ale takhle, takže se s tím budeme muset vypořádat. Co se týká nastavení, tak nás se to zas tolik netýká. Přijdou kluci z osmé třídy. Navíc jsme se s výhledem na příští rok snažili hrát co nejvíce s hráči, kteří budou příští rok ten vyšší ročník. Na rozdíl od jiných aspirantů na postup jsme jich měli dost. Snad se kluci ještě přes léto trošku vyvinou, trošičku zesílí, trošičku naberou nějaká kila a budou konkurenceschopní.

Více než rok funguje spolupráce mezi týmem Kobry a modřanským gymnáziem. Je to také jedna ze součástek postupové mozaiky?
Určitě je. Kluci, kteří jsou dnes na této škole, jsou sedmáci. Ti tedy ještě mají čas, nejsou to úplně ti nejstarší. Příští rok budou osmáci, tak bychom byli rádi, kdybychom nějakým způsobem měli pro ně tu soutěž připravenou. Celé to je běh na dlouhou trať. Ten projekt je pro kluky. Nabídnout jim možnost sportovat, hrát hokej, navíc s kvalitním vzděláním. Uzpůsobit jim denní režim, aby tam odpadaly přesuny mezi školou, zimním stadionem a tak dále. Aby prostě měli ten den zorganizovaný tak, aby stíhali oboje. Byli bychom rádi, aby se to celé propojilo. Ale k hodnocení jsou potřeba ještě další dva až tři roky.

S čím se chcete připravit na poslední zápas v Karlových Varech?
Soutěž je rozhodnutá. Nehraje se v ní o nějaká druhá nebo předposlední místa, hraje se v ní pouze o postup. My už to první místo máme jasné. Chci, aby si to kluci v první řadě užili. Je to poslední zápas ligy, přičemž vědí, že ta sezóna byla úspěšná. Proto chci, aby si to pouze užili, aby se nikdo nezranil. Myslím si, že tam převezmeme pohár. Důstojně se chceme se sezónou rozloučit, nechceme tam hrát nějaký sranda hokej. Chceme se prezentovat hokej, kterým jsme se prezentovali celou sezónu. Utkání vyhraje lepší tým, ale my po tom zápase budeme vítězové.

Je něco, čím byste chtěl navnadit fanoušky na příští sezónu?
Největší fanoušci těchto kluků jsou jejich rodiče a rodinní příslušníci. Je perfektní, že celý klub žije úspěchy jednotlivých kategorií. Letos se nám nepovedla sezóna s A týmem, vypadli jsme již v osmifinále a vím, že to tady mrzelo kluky od první do osmé třidy. Náš postup třeba tu sezónu trochu zachránil. To jsou fanoušci těchto kluků, příslušníci toho klubu. Všichni to vnímají, dneska na zápase bylo spoustu kluků právě z toho gymnázia. Své starší spoluhráče povzbuzovali a drželi jim palce. Bude to pro ně možnost vidět ten největší hokej v téhle věkové kategorii, který tady v Čechách máme. Budou moct vidět realitu té úrovně, na kterou by se v trénincích a utkáních měli dostat. Tohle vidím jako obrovský přínos pro celý klub. Kluci, kteří na tuto kategorii nemají ještě věkem, vidí, jak na sobě musejí dělat, aby mohli hrát takový hokej.


partneři klubu