12.03.2020

Se sezónou jsme spokojení, překvapil nás Jičín, říkají v rozhovoru trenéři žen

Šimon Sýkora

Zatímco v jiných soutěžích přichází nebo již probíhá play off, v ženských ligách sezóna pro většinu týmů skončila. Konkrétně ve druhé lize bude bojovat o postup do první ligy Jičín, zbylé čtyři týmy mají volno. Po posledním utkání hráček Kobry, které skončily letos na třetím místě, jsme zpovídali trenéry Josefa Zenkera a Vladimíra Václavíka. Ptali jsme se na uplynulou sezónu, velikost hráčského kádru i plány na sezónu příští.

Jak byste zhodnotili dnešní zápas s Lovosicemi?
VV: Měli jsme z toho zápasu trochu obavy, protože jsme měli velkou marodku. Ale holky, které hrály, krásně zaplnily mezery v sestavě a šly do zápasu s vervou a nasazením. I díky tomu to dopadlo, jak to dopadlo.

Měli jste nějakou speciální taktiku, vzhledem k tomu, že už jste měli jisté třetí místo?
VV: Tabulku jsme před zápasem nesledovali a šli jsme do utkání naplno. Chtěli jsme dát možnost všem holkám, aby si zahrály, a to se nám podařilo.

Na začátku sezónu jste mluvili o postupu, nakonec to nevyšlo i díky velkému překvapení v podobě Jičína. Co na jeho letošní výsledky říkáte?
VV: Jičín překvapil, samozřejmě hlavně svou novou posilou (bývalá rychlobruslařka Karolína Erbanová, pozn. redakce). V ženském hokeji na téhle úrovni je vždy znát, když nastoupí hráčka, která znatelně převyšuje zbytek a je pak problém jí uhlídat. Nebo alespoň trvá, než se na to ostatní týmy adaptují. My už jsme jí také byli ke konci schopní uhlídat, stále to ale hodně úsilí. Na začátku sezóny jsme s tím nepočítali. Ale to asi nikdo ze soupeřů.

Jak jste tedy spokojeni s letošní sezónou?
VV: Myslím, že spokojení jsme. Měli jsme jen jedno větší zranění a vyvarovat se zraněním je vždy základ. Podařilo se nám opět zapracovat do sestavy několik nováčků, letos zhruba pět nebo šest. To je určitě velké plus. Jde navíc o plnohodnotné hráčky, takže nám to udělalo velikou radost.

Máte širokou hráčskou základnu a díky tomu neoficiální B-tým, který hraje přátelská utkání. Můžeme očekávat příští sezónu nové tváře v hlavním týmu?
VV: Snažili jsme se, aby se tyto hráčky dostávaly do hry již tuto sezónu. Zapracovali jsme je tam a máme ještě několik nováčků, kteří na „áčko“ zatím nemají, ale to se po prázdninách a soustředění může změnit. Čili ano, máme „béčko“, ale ty hráčky jsou většinou schopné přebíhat z ze záložního týmu do hlavního.
JZ: V „béčku“ jsou také hráčky, které jsou možná lepší než některé, co hrají v ligových zápasech. Jsou to ale cizinky, pro které je transferkarta na české poměry šíleně drahá. Ale aby nemusely skončit s hokejem, umožňujeme jim trénovat a hrát přátelská utkání, kde nepotřebují českou registračku. A to je to, co dělá náš tým vizuálně velký. Jsou to třeba Slovenky, pro které by vyřízení potřebné dokumentace bylo zbytečně drahé. Ale proč, když si chtějí zahrát?
VV: Abych trochu odlehčil, je pravda, že tady máme Slovenky, Dánky, Finku nebo Němky. Můžeme tedy říct, že naše hráčky mají výhodu – kromě hokeje se mohou zlepšit i v angličtině.

Máte v plánu před úplným ukončením sezóny ještě odehrát nějaké přáteláky?
VV: Určitě, začátkem dubna máme v Náchodě dvoudenní turnaj „O náchodskou Dášu“, pravděpodobně bude následovat Dragon Cup v Českých Budějovicích a čerstvě máme ještě nabídku na přátelák s Lovosicemi, kde by si mohlo zahrát právě to zmíněné „béčko“.

Do kdy pojedete v tréninkovém režimu?
VV: Do konce května budeme stoprocentně trénovat, pak uvidíme. V červnu si pravděpodobně dáme pauzu.

Máte již nějaký plán nebo vizi pro příští sezónu?
VV: Postup!
JZ: Udržet kádr a hlavně hrát pro zábavu. Udělat vše pro to, aby holky raději sportovaly, než seděly u počítače. Táhne mi na 70 a už ve svém věku nemám takové ambice.

Trenéři Josef Zenker a Vladimír Václavík. (foto: Richard Nebeský)


partneři klubu