22.04.2020

Sezóna mládeže v číslech. Komu se dařilo nejvíce?

Vít Trubička

Svou kompletní sezónu mají za sebou také všechny mládežnické týmy Branických. Od juniorů až po pátou třídu hrály celkem důstojnou roli ve svých soutěžích, byť některým se dařilo o něco více, zatímco jiným trochu méně. Jak ale mládežnická sezóna z pohledu čísel v jednotlivých kategoriích vypadala, to vám objasní následujících pár slov.

Začít je třeba s nejstarší mládežnickou kategorií, kterou jsou junioři. Těm se v premiérovém ročníku REDSTONE extraligy juniorů poměrně dařilo, základní část zakončili Braničtí na druhém místě se ziskem 60 bodů a bilancí patnácti výher, čtyř výher v prodloužení, sedmi proher v prodloužení a deseti proher. Ofenzivní síla Kobry už ale tak vydatná nebyla, skóre činí 123:115, což je sice třetí nejnižší počet vstřelených gólů v extraligové skupině západ, zároveň ale také druhý nejnižší počet gólů obdržených. Junioři z Braníku byli také častými střelci. Průměrně jich na branku vyslali na zápas 34,39. Gólmani naopak museli odrážet 30,08 střel na zápas.

Junioři v souboji proti Ústí n. L.

Branické juniory zdobily zejména oslabení. Procento jejich ubránění je totiž na Kobře nejvyšší a činí 91,33 %. Ze 173 početních nevýhod Kobra jen patnáctkrát inkasovala, to je také nejnižší číslo v celé západní skupině. O další prvenství v oslabeních se dělí s ústeckým Slovanem, oba týmy dokázaly v oslabení desetkrát skórovat. Tím také nasbírali 543 trestných minut. Využití přesilovek se zastavilo na hodnotě 14,38 %. Braničtí měli k dispozici 146 přesilovek a využili je ve 21 případech.

Z hráčského hlediska je třeba vypíchnout výkon Richarda Muchy, jakožto nejproduktivnějšího střelce základní části. V 36 zápasech dokázal dvacetkrát skórovat, což doplnil 21 asistencemi. Lepším nahrávačem ale byl Jan Ksandr. Do čela této statistiky ho vyneslo 27 gólových nahrávek. V brance se Braničtí mohli spolehnout na dvojic Matyáš Ondrík (24 záp., prům. 2,52 gólu na zápas, úsp. 91,64 %) a Adam Dusil (12 záp., prům. 3,26, úsp. 89,28 %).

V play-off narazila Kobra na Vsetín. První dva zápasy, hrané v Praze, ovládli celkem jednoznačně Valaši, nejprve výsledkem 2:0, později dokonce 7:0. Na Lapači se ale Branickým dařilo o něco více. První utkání dokonce vyhráli, 3:2 v prodloužení. Následně už sice opět zvítězil Vsetín, který si výhrou 6:3 pojistil vybojoval postup do semifinále.

Během play-off vystřelili Braničtí na vsetínskou branku 103 krát, jednalo se tak o 25,75 střely na zápas. Naproti tomu na svatyni Kobry letělo 175 střel, což je nejvyšší počet ze všech účastníků. Nepříliš vysoká navíc byla i úspěšnost střel, která činila 5,8 %. Za to úspěšnost zásahů byla vydařenější, tato hodnota se zastavila na 90,3 %.

Nejvyšší počet kanadských bodů, kterého junioři Kobry během play-off dosáhli, se zastavil na čísle tři. Za to ale této hodnoty dosáhli hned čtyři hráči, Jan Janiurek (2 góly, 1 asistence), Richard Mucha a Mikuláš Černý (oba 1 + 2), Ondřej Zmeškal (0 + 3). Celkem vysokou gólmanskou úspěšnost si připsal Matyáš Ondrík (91,77 %), jemuž jednou sekundoval Adam Dusil s úspěšností 76,47 %.

Cesta dorostu za záchranou se ukázala jako úspěšná

Základní skupinu zakončil branický dorost na osmém místě se ziskem 14 bodů. Skóre 47:99 ukazuje na vyšší počet vstřelených gólů než u týmu z Třemošné, který vybojoval stejný počet bodů jako Kobra, bohužel ale také nejvyšší počet obdržených gólů v celé desetičlenné tabulce. Počet střel na zápas se vyšplhala na číslo 26,72, zatímco počet obdržených střel na zápas se zastavil na hodnotě 36,50.

Braničtí dorostenci se dostali k početní výhodě nejméně krát z celé skupiny v základní části, přesilovku hráli 68 krát. Vstřelili ale devět gólů, čímž se úspěšnost využití vyčíslila 13,24 %. Zrovna tak ale hráli disciplinovaně, což se odrazilo v nepříliš vysokém počtu oslabení, jen 76. Z čehož 21 krát inkasovali a úspěšnost ubránění se tak dostala na hodnotu 72,37 %. Jednu branku v oslabení navíc Kobra dokázala vsítit.

Dorostenci v utkání s Olomoucí

V tabulce produktivity základní části je třeba vypíchnout dvojici Patrik Bauer a Lukáš Strnad. První jmenovaný ovládl bodování s 37 body, rozdělenými mezi 13 gólů a 24 asistencí. Naproti tomu Strnad byl s dvaceti góly nejlepší střelec, ty doplnil šestnácti nahrávkami. Gólmani měli víceméně podobná procenta. Jednička Matiáš Peyerl odchytal 29 utkání s úspěšností 85,57 %., sekundoval mu Jan Kadlec s jedenácti utkáních a úspěšností 85,90 %. Sedm zápasů odchytal Tomáš Černý, za to s nejvyšší úspěšností. Ta se rovná 88,72 %.

Skupina o udržení už byla pro Branické o něco příznivější. Sice ji ve dvanáctičlenné skupině zakončili na devátém místě se ziskem 23 bodů, ovšem se skóre 60:92. Kobřím dorostencům se dařilo častěji střílet, průměr střel na zápas už se rovnal přesné třicítce, zatímco průměr střel na gólmana činil 34,25. Jinak zásadně se také neproměnily čísla ohledně početních výhod a nevýhod. Počet dorosteneckých přesilovek byl 83 s úspěšností 16,87 %, oslabení pak bylo 104 s úspěšností 72,12 %.

I ve druhé části sezóny se Braničtí střelecky mohli spolehnout na dvojici Bauer – Strnad. Tentokrát si ale své role prohodili, Lukáš Strnad se stal nejlepším střelcem s třinácti góly, které doplnil deseti asistencemi. Patrik Bauer byl naopak nejlepším nahrávačem se čtrnácti asistencemi, k čemuž si připsal pět gólů. I zde byl nejvytíženější gólman Matiáš Peyerl, odchytal patnáct utkání s úspěšností 86,12 %. Vyrovnanou porci utkání odchytali Tomáš Černý (pět zápasů, úspěšnost 91,40 %) a Jan Kadlec (šest zápasů, úspěšnost 85,40 %).

Žáci bojovali v pražských a středočeských soutěžích

V žákovských kategoriích je třeba jako první vzít nejstarší tým 9. třídy, který hrál celkem náročnou Ligu starších žáků, skupinu A. V pražské a jihočeské konkurenci ale nedopadl úplně nejlépe, s pouhými čtyřmi body se umístili Braničtí na předposledním místě, horší už byly jen Letňany. Zápasová bilance pak činila dvě výhry, žádnou remízu a 21 proher se skóre 36:260.

Nejproduktivnějším deváťákem byl trochu paradoxně obránce Tomáš Bartoň s šesti góly a devíti asistencemi. I pozice nejlepšího střelce ale náleží obránci, tentokrát Filipu Seidlerovi s osmi přesnými zásahy. Nejvíce utkání odchytal Filip Neudert s průměrem 11,96 gólu na zápas. Záda mu střežili Maksym Grygoraščuk (10 záp., prům. 10,08) a Štěpán Bureš (1 záp., prům. 15,35).

Osmáci se účastnili Ligy starších žáků, skupiny B. Tu hráli proti týmům ze Středočeského kraje a umístili se na devátém místě se ziskem osmi bodů. Zápasová bilance mladých hráčů Kobry pak činí tři výhry, dvě remízy a sedmnáct proher. Skóre osmáků se pak zastavilo na poměru 57 vstřelených gólů a 129 gólů obdržených. Tabulku produktivity této kategorie vede Robin Palaščák, který nastoupil do dvanácti utkání. Během nich desetkrát skóroval, což doplnil sedmi asistencemi. V brance se pravidelně střídali Maksym Grygoraščuk a Vojtěch Žilka. Oba odchytali devět zápasů, Grygoraščuk s gólovým průměrem 3,72, Žilka s průměrem 6,5. Čtyřikrát pak brankoviště hájil Štěpán Bureš a to s průměrem 7,99 gólu na zápas.

23 utkání v Lize mladších žáků C odehráli sedmáci Kobry. Z nich vybojovali devět bodů za tři výhry, tři remízy a sedmnáct proher. Celkově se tak Braničtí dostali na osmou pozici v tabulce. Jejich skóre pak činilo 69:163. Střelecky se dařilo zejména Dominiku Frejkovi. Ve dvaceti odehraných zápasech si připsal 29 kanadských bodů, rozdělených mezi devatenáct gólů a deset gólových nahrávek. V brance se pravidelně střídala dvojice gólmanů. Dvacet utkání odchytal Štěpán Bogáč s průměrem 6,18. Ve 21 zápasech pak střežil branku branického celku Vladimír Slavíček, jeho gólový průměr pak činí 7,94.

Šestá třída hrála ve stejné skupině jako osmáci. Z 24 odehraných utkání vybojovala patnáct bodů s bilancí sedmi výher, jedné remízy a šestnácti proher. Braničtí ale byli dosti produktivní, vstřelili 132 gólů, kdežto 186 jich inkasovali. V počtu kanadských bodů celkem jasně vede Karolína Skořepová. Útočnice nastoupila do čtrnácti soutěžních klání, v nichž vstřelila osmnáct gólů a jedenáctkrát gólově asistovala. Vyrovnanou gólmanskou dvojicí byli Tomáš Mattanelli a Martina Konášová. Mattanelli odchytal třináct zápasů s gólovým průměrem 5,08. Konášová nastoupila do dvanácti klání, a to s průměrem 8,82 gólu na zápas.

Páťáci se vydali poměřit své síly v Soutěži 5. tříd hlavního města Prahy, kde jsou všechny pražské celky a Říčany. Braničtí se umístili na šestém místě a z dvaceti odehraných zápasů vybojovali osm bodů. Ty získali za čtyři výhry a šestnáct proher. Jejich skóre pak činí 80:173. Nejproduktivnějším hráčem se s velkým náskokem stal Šimon Janáč s 33 body, dělenými mezi 24 gólů a devět asistencí. V počtu gólových nahrávek ale Janáče překonal Manfred Pek, který má na svém kontě deset asistencí a sedm gólů. Jasnou gólmanskou jedničkou 5. třídy byl Milan Golecký, a to s gólovým průměrem 8,6. V jednom případě za něj zaskočila Martina Konášová, ta svůj gólový průměr završila na hodnotě 12.

Ještě je třeba zmínit projekt VTM, jehož se účastnila řada hráčů branického celku. V kategorii U15 to byl Tomáš Bartoň, v U14 gólman Maksym Grygoraščuk a nejpočetnější zastoupení bylo v kategorii U13, kde za pražský výběr nastoupili Štěpán Bogáč, Teodor Novotný a Dominik Frejka.

Autoři fotografií: Helena Smetanová (slovanusti.cz) a Ronald Hansel (Juniorský hokej)


partneři klubu