06.06.2020

Ženy skončily sezónu uprostřed tabulky, statistikám opět vládla Benešová

Šimon Sýkora

Na závěr série, shrnující letošní sezónu z pohledu statistik, se podíváme na sezónu žen. Sezóna nedopadla tak, jak Kobry doufaly. Přesto je mohou těšit vyhlídky do budoucna v podobě široké hráčské základny. Letos se musely obejít bez stálic Elišky Benešové a Markéty Zvěřinové, které byly na hostování v Roudnici. Kvůli zranění většinu sezóny neodehrála ani Ivana Machatková. Pojďme si zrekapitulovat, jak se komu letos dařilo a kdo bohužel v týmu končí.

Kobry si stanovily před sezónou cíl postoupit do první ligy. To se jim nakonec nepodařilo, jedním z hlavních důvodů byl Jičín. Tým, který do třetí sezóny své existence vstoupil s velikou posilou v podobě bývalé reprezentační rychlobruslařky Karolíny Erbanové, prakticky neměl v lize konkurenci. V základní hrací době neprohrál ani jednou, v prodloužení dvakrát vyhrál a jednou padl a po vyhrané baráži postoupil do první ligy na úkor Děčína.

Branické hokejistky skončily v tabulce nakonec třetí, z šestnácti utkání polovinu vyhrály a polovinu prohrály (z toho jednou po prodloužení). Nejoblíbenější soupeř pro ně byly Lovosice. Po čtyřech vzájemných utkáních měly se severočeským týmem celkové pozitivní skóre 46:5, neztratily ani bod a vychytaly jednu nulu. S Jonsdorfem padly v posledním vzájemném zápase, ostatní ale vyhrály. Negativní bilanci měly s HC ESA. První vzájemný zápas s tímto (loni ještě prvoligovým) soupeřem dopadl pro Kobru úspěšně. Na svém ledě vyhrála 2:0, ve zbylých třech utkáních ale na soupeřky nestačila a postupně padla 1:3, 0:6 a 0:3. HC ESA byl navíc jediný tým, kterému branické hokejistky nevstřelily branku v zápase – navíc rovnou dvakrát. S ligovým vítězem, Jičínem, dokázaly Kobry získat pouze bod. V nadějně rozehraném utkání nad Manki vedly, nakonec ale prohrály 4:5 po prodloužení.

Více se branickým dařilo na vlastním ledě, z osmi utkání pětkrát vyhrály a získaly celkem 16 bodů, na ledě soupeřů zvítězily pouze třikrát z osmi pokusů a uloupily tak bodů devět. V rámci ligy měly po Lovosicích nejmenší počet vstřelených branek (79), v brankách obdržených se umístily na prostředním třetím místě (52). Co se týče vítězných sérií, nedokázaly vyhrát více jak dvě utkání v řadě. Dvě výhry za sebou získaly třikrát.

V osobních statistikách opět dominovala kapitánka Silvie Benešová. V šestnácti zápasech nasbírala celkem 33 bodů za 21 branek a 12 asistencí. Pouze v asistencích byla v rámci týmu překonána, svou spoluhráčkou z první lajny, Barborou Knoppovou, jenž nasbírala gólových přihrávek 16. Třetí v pořadí asistencí skončila Sofie Broďáková, která ve své nováčkovské sezóně na Kobře i mezi ženami obecně nasbírala 17 bodů (7 + 10) a byla také nejproduktivnější obránkyní branického týmu.

Druhou nejlepší střelkyní se stala Veronika Prošková (15 branek), na třetím děleném místě se 7 brankami skončily Ivana Machatková (které stačilo k dosažení tohoto cíle pouze 5 utkání) a opět Broďáková. V kanadském bodování se za Benešovou dělily na druhém místě s 22 body právě Prošková (15 + 7) a Knoppová (6 + 16). Nejlepší průměr získaných bodů na zápas měla Ivana Machatková. Ta v pěti utkáních získala dvanáct bodů (7 + 5) a držela si průměr 2,40. Druhá byla Silvie Benešová (2,06) a rovný průměr 2 body na utkání měla teprve třináctiletá Karolína Skořepová (4 utkání, 5 + 3).

Nejvíce vítězných branek má na svém kontě opět Benešová (3), po jedné rozhodující brance si připsalo celkem pět hráček: Broďáková, Prošková, Skořepová, Denisa Benešová a nováček Anna-Marie Peroutková. Pro poslední dvě jmenované to také byl jediný letošní gól. Nejvíce času na trestné lavici strávila Barbora Knoppová, celkem dostala 12 trestných minut za 6 dvouminutových trestů. Žádná z hráček neobdržela vyšší než dvouminutový trest.

Do další sezóny vstoupí Kobry bez svého prvního útoku. Všechny tři hráčky, kapitánka Silvie Benešová, Ivana Machatková a Barbora Knoppová, ukončily kariéru. Tým tak bude muset najít nové tahounky, z hlediska produktivity půjde nejspíš o velikou ztrátu. Již letos ale nastoupilo několik nových hráček, které se předvedly v pěkném světle a měly by zvládnout odcházející trio nahradit. Premiérové zápasy mezi ženami letos odehrály Sofie Broďáková, Anna-Marie Peroutková, Ema Fantová, Mariana Šatrová a Tereza Hrdá. Za zmínku dále stojí Michaela Solařová - patnáctiletá obránkyně, která na Kobře začala loni, sice odehrála letos pouze dvě utkání za Kobry, dokázala se ale nominovat do ženské reprezentace do 16 let, odehrát tři mezinárodní utkání a získat v nich jednu asistenci.


partneři klubu