25.06.2020

Dorost čeká těžká sezóna, juniorskou extraligu okoření play-down

Vojtěch Martinek

Start nového ročníku netrpělivě vyhlíží i dvě nejstarší mládežnické kategorie branického klubu, junioři a dorostenci. Oba celky budou na podzim opět působit v extralize, nicméně formáty obou soutěží oproti uplynulé sezóně doznaly větších či menších změn.

Juniorka: stejná liga, stejní soupeři, pozměněný formát

Braničtí junioři loňskou základní část zakončili na výborném druhém místě ve skupině Západ, lepší byli pouze hráči Kralup nad Vltavou. Ve čtvrtfinále sice podlehli favorizovanému Vsetínu, za svůj výkon se ale rozhodně nemuseli stydět – se silnými Hanáky bojovali až do posledních sekund.

Na podzim se pak Kobra v nové extraligové sezóně potká se stejnými soupeři jako loni, s jedinou výjimkou: v soutěži nově nebudou působit žďárské plameny. Svěřenci Miloše Pecky tak narazí na Havlíčkův Brod, Chrudim, Písek, Ústí nad Labem a výše zmíněné Kralupy. Spekulace o tom, že by se do soutěže měli přesunout čínští draci, kteří v uplynulé sezóně platili za suverénně nejhorší celek napříč druhou ligou, se nakonec nepotvrdily.


Kompletní přehled účastníku Extraligy juniorů
Skupina Západ: BK Havlíčkův Brod, HC Chrudim, HC Kobra Praha, HK Kralupy nad Vltavou, IHC Králové Písek, HC Slovan Ústí nad Labem
Skupina Východ: VSK Technika Brno*, HC RT Torax Poruba, HC ZUBR Přerov, HK Mladí draci Šumperk, VHK Vsetín, HCM Warriors Brno

* – Technice byla zapůjčena licence od Litomyšle


Formát soutěže též doznal jen menších změn. Dlouhodobá fáze bude o dvě kola kratší, po čtyřiceti zápasech první čtyři výběry z obou skupin čeká čtvrtfinále play-off. To se bude hrát napříč skupinami, k postupu pak budou stačit tři výhry.

Vítěz finálové série dostane šanci si zajistit vstupenku do Juniorské ligy akademií, která se podle všeho v září konečně rozjede dle plánu, v baráži o postup. Proti němu se postaví sedmnáctý celek skupiny o záchranu vyšší soutěže, přičemž poslední tři týmy v lize přímo sestoupí do extraligy.

Boje o udržení uvidíme i ve druhé nejvyšší soutěži. Pátý a šestý celek skupiny poputují do nově zavedeného play-down, přičemž poražený tým v sérii hrané na tři výhry přímo sestoupí do Ligy juniorů. Úspěšný celek zamíří do druhého kola, v němž narazí na svůj protějšek z opačné skupiny. Výherce se definitivně udrží v extralize, neúspěšný klub bude muset svou příslušnost obhájit ve dvojzápase s jedním z výběrů z nižší soutěže.


Autor fotografie: Petr Eliáš, ihcpisek.cz

Dorost: přesun do skupiny Střed, padat bude hned šest celků

Pro svěřence Milana Vrzala bude nadcházející sezóna podstatně náročnější. Dorostenci třetí konsekutivní ročník v nejvyšší soutěži zahájí osmnácti koly ve skupině Střed, kde narazí na Spartu, Slavii, Pardubice, Mountfield, Jihlavu, Havlíčkův Brod, Tábor, České Budějovice a brněnskou Techniku. Tentokrát se tak nepodívá do Vokovic, jelikož Hvězda zůstala ve skupině Západ.


Kompletní přehled účastníku Extraligy dorostu
Skupina Západ: HC Hvězda Praha, PZ Kladno, HC Škoda Plzeň, BK Mladá Boleslav, HC Litvínov, Bílí Tygři Liberec, Rytíři Kladno, HC Energie Karlovy Vary, Piráti Chomutov, HC Meteor Třemošná
Skupina Střed: HC Motor České Budějovice, HC Tábor, HC Sparta Praha, HC Slavia Praha, HC Dynamo Pardubice, HC Kobra Praha, HC Dukla Jihlava, Mountfield HK, BK Havlíčkův Brod, VSK Technika Brno
Skupina Východ: AZ Havířov, VHK Vsetín, HC Vítkovice Ridera, HC Oceláři Třinec, HC ZUBR Přerov, HC RT Torax Poruba, HC Olomouc, HC Kometa Brno, PSG Berani Zlín


První čtyři týmy ze skupiny postoupí do nadstavby, přičemž účast v jarním play-off již budou míst jistou. Zbývajících šest celků bude dále bojovat v rámci své skupiny, kde je čeká dalších dvacet utkání. První tým z každé z nich a nejlepší druhý klub zamíří do play-off.

Naopak celky z nižších pater tabulky budou mít o poznání méně příjemnou situaci. Dva nejhorší rovnou přímo sestoupí do Ligy dorostu, čtvrté umístěné celky se pak spolu utkají systémem dvakrát každý s každým a nejhorší z nich čeká baráž proti jednomu z nejlepších výběrů nižší soutěže. Cesta k záchraně extraligové příslušnosti tak bude dlouhá a trnitá.


Autor fotografie: Ronald Hansel, Juniorský hokej (facebook)


partneři klubu