25.09.2020

Příběhy odchovanců #2: Robert Sovík a jeho americký sen

Martina Nová

Je tu druhý díl série Příběhy odchovanců. Tentokrát se zaměříme na příběh hráče, který měl nakročeno ke kariéře profesionálního hokejisty v dresu pražské Sparty, ale nakonec se rozhodl pro jinou cestu. Hráče, který se rozhodl využít hokej pro studium v Americe, díky čemuž má práci v New Yorku a je zakladatelem společnosti USA Sport & Study. Tímto mužem není nikdo jiný než Robert Sovík.

Jméno Roberta Sovíka je často spojováno s hokejovou Spartou, nicméně jeho první hokejové krůčky začínaly právě na ledě pražské Kobry. Jak přiznal v příběhu Bez Frází, právě Kobra mu pomohla dotvořit jeho osobnost i hráčskou povahu. Jeho tatínek dělával vedoucího týmu a snažil se zpříjemňovat prostředí v klubu všem hráčům i rodinným příslušníkům. Díky dobré partě lidí, která se tehdy sešla, se rodiny mladých hokejistů setkávaly i mimo ledové hřiště. I přesto však jeho maminka nechtěla, aby chodil na sportovní školu, za což je nyní Robert dle svých slov moc rád.

Robert Sovík v dresu Sparty

Sovík dostal příležitost v dorostu přejít do Sparty, kde se ve svých herních schopnostech zdokonaloval pod zraky sparťanských legend, jako je David Volek, Jan „Gusta“ Havel, Richard Žemlička a další. Zároveň měl po svém boku v týmu současnou oporu Sparty Miroslava Formana a také talentovaného Daniela Přibyla, kterého však v kariéře brzdí zranění.

Během sezony 2010/11 zaznamenal několik střídání během základní části v dresu A-týmu Sparty. Další starty si pak připsal v závěru ročníku, kdy ho tehdejší trenéři Radim Rulík a Miloslav Hořava, který mimo jiné působí na sparťanském trenérském postu i v současné době, nasadili do zápasů play-out. Právě po konci tohoto nešťastného roku pro Spartu se Robert dal během letní přípravy do řeči s Yorickem Treillem, francouzským hokejistou, jenž měl zkušenosti s americkou univerzitní soutěží NCAA.

NCAA je jednou z možných cest, jak být draftován do NHL a Roberta, již tehdejšího vysokoškoláka, to samozřejmě zaujalo. Jenže nejvyšší univerzitní soutěže v USA mají striktní podmínky, že hráč nesmí mít profesionální minulost. Osm startů v extralize tak útočníkovi zavřelo dveře do NCAA. Přesto se ale naskytla jiná možnost, jak hrát hokej a jít studovat za oceán – Division III.

Robert Sovík běheme zápasu za Hobart College

Trenér z NCAA, se kterým byl Robert v kontaktu, měl známého na Hobart College, která hraje třetí divizi. Jenže odtud už cesta do NHL nevede. Musel se tedy rozhodnout, jakou cestou se dál bude jeho život ubírat. Jestli bude chtít dále bojovat a stát se profesionálním hokejistou, nebo se vydat jiným směrem. Volba padla na Ameriku a studium.

A zdá se, že opravdu zvolil dobře. Po ukončení studia ekonomie dostal perspektivní pracovní místo na newyorském Manhattanu, ale také založil firmu USA Sport & Study. Ta pomáhá mladým sportovcům dostat se na americké univerzity a mít možnost neopouštět milovaný sport, ale zároveň mít možnost kvalitního vysokoškolského studia. Hokej si ještě občas zahraje, v posledních třech sezonách dokonce byl k vidění i v dresu mateřské Kobry, zejména pak v barvách B-týmu.


partneři klubu