29.10.2020

Zpátky do minulosti. Komu se dařilo od devadesátých let v produktivitě nejvíce?

Vít Trubička

V branickém kádru se za dlouhá léta druholigové existence protočilo vskutku velké množství hráčů. Málokteří z nich ale zanechali v týmu tak výraznou stopu jako ti, o kterých bude v následujícím článku zmínka. Pojďme si společně připomenout ty nejproduktivnější v celé novodobé historii Kobry. Na řadě je tentokrát první pětice, od desátého do šestého místa.

Na desátém místě v tabulce nejproduktivnějších hráčů je vousatý útočník Dominik Novák. V branickém dresu zatím odehrál 122 utkání s bilancí 59 vstřelených gólů a 73 asistencí. Celkově tak nasbíral 132 bodů, čímž o dva kanadské body předskočil bývalého kapitána Kobry a současného trenéra juniorů Šimona Antončíka. Celé to doplnil 21 body v play-off, dělených mezi osm gólů a třináct nahrávek.

Dominik Novák v utkání proti Havlíčkovu Brodu.

Dominik Novák strávil svá mládežnická léta na Hvězdě, kde působil až do sezony 2011/12. Poté se vydal získávat své první druholigové zkušenosti na sever Čech, konkrétně do Bíliny. Za Draky ale nastoupil v úvodním ročníku jen do pěti utkání, během kterých se jednou gólově prosadil a jednou asistoval. Rok na to už ale odehrál trojnásobnou porci zápasů, tentokrát své bodové skóre zakončil osmi body, rozdělených mezi tři góly a pět asistencí. Další tři zápasy odehrál Novák v play-off, během nich se mu povedlo vstřelit jednu branku.

V sezoně 2013/14 si také připsal první starty za Univerzitu Karlovu v Evropské univerzitní hokejové lize, kde nastupoval ještě v ročníku 2016/17. V úvodním ročníku si připsal tři góly a pět asistencí, rok na to jeden gól ve třech zápasech. Ročník 2015/16 z hlediska univerzitního hokeje vynechal, až naposledy v sezoně 2016/17 nastoupil na Karlovu univerzitu do jednoho zápasu.

Sezonu 2014/15 zahájil Novák na Kobře. Už ve svém premiérovém ročníku za Branické prokázal své střelecké kvality, když se čtrnáctkrát prosadil gólově, což doplnil jedenácti asistencemi. Dalších dvanáct startů si střihl v play-off, a to s pěti góly a pěti asistencemi. V dalším ročníku si Dominik Novák poprvé a zatím naposledy okusil Chance ligu, kde hájil barvy Slovanu Ústí nad Labem. V deseti zápasech si ale připsal jen dvě asistence a vrátil se zpátky na Kobru. Za ní odehrál devatenáct utkání s dvanácti góly a třinácti asistencemi. Posléze v play-off odehrál devět klání, v nichž se třikrát gólově prosadil a devětkrát asistoval.

Už v dalším ročníku ale Novák opět změnil své angažmá. Tentokrát ale jen v rámci druhé ligy, kde oblékal dres Stadionu Vrchlabí. Za podkrkonošský tým odehrál 40 zápasů, desetkrát se přesně trefil a osmnáctkrát asistoval. Následoval opětovný návrat na Braník. Vůbec poprvé na seniorské úrovni navíc nasbíral více bodů než odehrál zápasů, a to 37. Zápasů měl odehraných 35. V play-off nastoupil ke čtyřem zápasům se dvěma asistencemi.

Pro sezonu 2018/19 ale opět Kobru opustil a vydal se vstříc prvnímu zahraničnímu angažmá do TSV Peissenberg ve čtvrté německé lize. Za bavorský tým nastoupil k 25 zápasům, v nichž si připsal jedenáct gólů a sedm asistencí. Pak ale následoval další, zatím poslední Novákův návrat na Kobru. V ročníku 2019/20 si vystřílel 41 kanadských bodů, rozdělených mezi 19 gólů a 22 asistencí. Na Kobře odstartoval i aktuální sezonu. Před nucenou přestávkou odehrál tři zápasy s bilancí jednoho gólů a třech nahrávek.

Dalším v řadě je slávistický odchovanec Filip Hlinka. Ten ve Vršovicích strávil celá mládežnická léta a dokonce nakoukl i do reprezentací U16 a U17. Dohromady v nich má šest startů. Stejně jako Novák, má i Hlinka své první druholigové zkušenosti v Bílině. V devíti zápasech si připsal pět gólů a tři asistence. Už další rok ale poprvé oblékl dres Kobry. Napoprvé si ovšem ve 29 zápasech zajistil jen pět kanadských bodů. Zároveň ale okusil i Chance ligu v Šumperku. A to v sedmnácti zápasech s jedním gólem a jednou asistencí.

Filip Hlinka v posledním domácím zápase.

Od sezony 2016/17 pak Filip Hlinka nastupuje již výhradně za Kobru. Také v nich byl už o poznání více produktivní. Tento ročník zakončil šestnácti góly a 25 nahrávkami. O rok později měl na kontě čtrnáct gólů a sedmnáct asistencí. V sezoně 2018/19 odehrál 38 utkání, tentokrát ale s bilancí 11 gólů a dvojnásobným počtem asistencí. Ročník 2019/20 zakončil Hlinka s naplněným kontem 17 přesnými zásahy a 23 nahrávkami. V aktuální sezoně pak Filip Hlinka odehrál čtyři zápasy, a to s jednou asistencí. Celkově tak v dresu Kobry doposud nasbíral 138 kanadských bodů, rozdělených mezi 54 gólů a 84 asistencí. Další body nasbíral v play-off, těch bylo třináct, dělených mezi šest bodů a sedm asistencí.

I osmý nejproduktivnější hráč v historii Kobry je ze současného kádru. Tím je Dominik Šteiner. I ten sbíral své mládežnické zkušenosti na Slavii. Po konci ve Vršovicích zamířil do Berouna, kde poprvé a doposud naposledy nastupoval v Chance lize. Za Medvědy odehrál 36 utkání s jedním gólem a dvěma asistencemi a po jediné sezoně zamířil na Kobru.

Dominik Šteiner bránící předbrankový prostor

Na Braníku pak hraje stabilně od sezony 2014/15. V prvních třech ročnících nasbíral více asistencí nežli gólů. Poprvé to bylo devět gólů a jedenáct nahrávek, v play-off pak ale měl šest gólů a dvě asistence. O rok později osm gólů a hned dvacet nahrávek, naproti tomu v play-off se jen jednou trefil. V dalším ročníku pak svůj bodový zisk rozdělil mezi patnáct gólů a devatenáct asistencí.

Ročník 2017/18 zahájil Dominik Šteiner jako asistent kapitána. A vůbec poprvé si připsal na Kobře v základní části více gólů než asistencí. Poměr činil patnáct přesných tref a pět nahrávek, play-off pak doplnil dvěma asistencemi. V dalších dvou letech se vše ale vrátilo do původních kolejí, tedy převažoval počet gólových nahrávek. Sezonu 2018/19 dokonce Šteiner oblékal kapitánské céčko a připsal si deset gólů a devatenáct asistencí. O rok později byl už ale jen asistent, kterým je doposud, jeho bilance pak činila osm gólů a sedmnáct nahrávek. V aktuálním ročníku odehrál Dominik Šteiner také čtyři zápasy, v nich se jednou prosadil a dvakrát na gól nahrál. Na Braníku pak v součtu odehrál 208 utkání, na kontě má 58 gólů a 90 asistencí. To doplnil 36 starty v play-off s patnácti góly a sedmi asistencemi.

Posouváme se o pozici výše, tentokrát již ale k bývalému hráči Kobry. Tím je Michal Slanina, který zakončil svou kariéru minulou sezonu, kdy za Kobru odehrál jediný zápas s jednou asistencí, dalších pět startů si pak připsal za B tým, a to s bilancí dvou gólů a pěti nahrávek. Zároveň ale Michal Slanina od mládežnických let neoblékal jiný dres než ten branický.

Michal Slanina v loňském přípravném utkání proti Kolínu

První starty za A tým si připsal jako sedmnáctiletý v sezoně 2008/09. Jako junior nastoupil k třinácti kláním, které zakončil dvěma góly. O rok později už nastupoval výhradně za seniorský tým Kobry. Jeho porce zápasů se vyšplhala na číslovku 29, a to s jedním gólem a jedenácti nahrávkami. Sezonu 2010/11 příděl ještě navýšil, svých sedmnáct bodů rozdělil mezi osm gólů a devět asistencí. Následný ročník pokračoval další nárůst jeho produktivity. Z něj má na kontě deset gólů a deset nahrávek, v play-off pak šest tref a tři asistence.

Další dva roky nasbíral Slanina shodně po dvaceti bodech, na svůj vrchol se střelecky dostal v sezoně 2014/15. V základní části si připsal osmnáct bodů a osmnáct asistencí, v play-off to pak doplnil jedním gólem a čtyřmi nahrávkami. Za Kobru pak ještě nastupoval ve třech dalších sezonach, už nikdy se ale na podobný bodový zisk nedostal. Svůj poslední start si připsal v ročníku 2019/20, kdy nastoupil do jediného utkání, v němž jednou asistoval. Celkem tak za Branické odehrál 254 klání s 68 góly a 84 asistencemi. Také odehrál 56 zápasů v play-off, tentokrát s bilancí sedmnácti gólů a osmnácti nahrávek.

Tuto pětici pak ukončuje šestý nejproduktivnější hráč v historii Kobry Petr Pudhorocký. Do této pozice se vyšvihl jen velmi těsně, má o jediný bod více než Michal Slanina. Na střelecké listině má 70 přesných zásahů a 83 asistencí. Nastoupil také pětkrát do kolotoče play-off, vždy s jednou gólovou trefou.

Petr Pudhorocký v dresu Králova Dvora.

Svou seniorskou kariéru zahájil Pudhorocký v sezoně 1992/93 v dresu pražské Sparty. V Holešovicích ale odehrál jen jediný zápas, v němž si připsal jednu asistenci. I to mu ale stačilo k zisku titulu mistra Československé extraligy. Do hokejového kolotoče pak ale naskočil až v sezoně 1996/97, kdy se objevil v prvoligovém Berouně. Svých 30 zápasů za středočeský celek okořenil dvěma góly a dvanácti asistencemi. Na Kobře se poprvé objevil na přelomu tisíciletí a zůstal tu až do sezony 2005/06. Už v prvním ročníku si připsal čtrnáct gólů a sedmnáct asistencí.

Už o rok později se dostal na svůj bodový vrchol. Svých 42 kanadských bodů rozdělil mezi 19 tref a 23 nahrávek. Po další sezony 2001/02 a 2003/04 se držel na hranici lehce přes 20 bodů. Ročník 2004/05 pak zakončil 28 kanadskými body. V poslední sezoně pak nastoupil už jen do osmi zápasů, během nich se ale pětkrát prosadil a šestkrát asistoval. Zbytek kariéry pak dohrával v Králově Dvoře ve středočeském krajském přeboru.

To byla první pětice z TOP 10 nejproduktivnějších hráčů v celé novodobé historii Kobry Praha. A na koho se můžete těšit příště? Hned dalším je Ivan Georgiev se 178 body, následuje Jaroslav Žáček s 201 body, Martin Paris a jeho 263 bodů a Jiří Jakeš s 282 body. Úplným rekordmanem pak je David Bárta, který má na kontě úctyhodných 403 bodů. O nich ale až v dalším díle této série.


partneři klubu