05.02.2021

Odchovanci ve světě, 1. díl: minský Furch nebo američtí vysokoškoláci

Vít Trubička

Pražská Kobra dala českému hokeji bezpochyby plno zajímavých hráčů, kteří to ve své kariéře dotáhli dost daleko, nebo je ještě slavná budoucnost čeká. Mají k ní ale celkem statečně nakročeno. Kdo jsou aktivní hráči, kteří to dotáhli z Kobry do světa? Jak se jim aktuálně daří a kde vůbec působí? To se dozvíte v tomto prvním díle přehledu úspěšných branických odchovanců.

Nejznámějším odchovancem Kobry Praha je bezpochyby reprezentační gólman Dominik Furch. Ten v současnosti hájí branku běloruského Minsku v Kontinentální hokejové lize. Do svatyně Dinama se postavil v 34 utkáních, přičemž jeho úspěšnost se vyhoupla na rovných 91 procent.

Furch se do KHL vrátil po jednom roce, který strávil ve švédském Örebro. Předtím odchytal v soutěži hned čtyři sezóny – první tři v Avantgardu, tu čtvrtou v Čerepovci. Během působení v Omsku dokonce reprezentoval Českou republiku na dvou seniorských mistrovstvích světa a olympiádě v Pchjongčchangu. Na té se ovšem přes Pavla Francouze do branky nepodíval. Za zmínku také stojí, že první pozvánku do seniorské reprezentace dostal už v sezóně 2012/13, kdy kromě Slavie odchytal pět utkání za prvoligový Beroun.

Dominik Furch ještě v dresu pražské Slavie. (zdroj: hc-slavia.cz)

Daří se i dalšímu odchovanci Kobry Ondřeji Pavlovi, který stříhá první rok v nejvyšší severoamerické univerzitní lize NCAA za minnesotskou státní univerzitu. Za Mankato dosud odehrál čtyři zápasy, ve kterých ale nebodoval. Pavel ovšem v USA hraje už od sezóny 2016/17, kdy začal oblékat dres Iowy Wild U16 AAA.

Nejvíce se mu ale dařilo v USHL v týmu Fargo Force. V něm strávil dvě sezóny, v té druhé byl dokonce jeho kapitánem. V ročníku 2019/2020 zaznamenal také jeden z největších úspěchů na reprezentační úrovni, když jej trenér Václav Varaďa nominoval na mistrovství světa U20 v Ostravě a v Třinci. Na tomto turnaji zasáhl do všech pěti utkání, které český tým odehrál. V nich sice nebodoval, ale spolu s Otakarem Šikem, který v současnosti hájí barvy prvoligového Sokolova, byli jediní, kteří se ve statistice +/- dostali do kladných hodnot.

Ondřej Pavel ještě v dresu Minot Minotaurs.

V severoamerické NCAA měla Kobra i další odchovankyni. Tou je česká reprezentantka Samantha Kolowratová, která na Braníku začínala v žákovských letech. Už v šestnácti reprezentovala Česko na seniorském mistrovství světa a v olympijské kvalifikaci. Od té doby je stabilní členkou ženské reprezentace a mistrovství světa absolvovala již čtyřikrát, dvakrát pak bojovala o účast na Olympijských hrách.

Na klubové scéně začínala Kolowratová v ženské nejvyšší soutěži v Berouně, posléze na Slavii. Před sezónou 2014/15 ale zamířila do USA, kde nejdříve hájila barvy středoškolského týmu Choate Rosemary Hall, po roce zamířila do NCAA do týmu University of Vermont. V nejvyšší americké univerzitní soutěži se udržela čtyři sezóny, dokonce v posledních dvou byla nejdříve asistentkou kapitánky, v ročníku 2018/19 dokonce kapitánkou.

Pak si sice dala roční hokejovou přestávku, nicméně už v současné sezóně je jednou ze dvou českých hráček, které hrají ženskou NHL. Kromě Kolowratové je další jen Tereza Vanišová z týmu Boston Pride. Kolowratová pak nastupuje za Metropolitan Riveters pod vedením českého kouče Iva Mocka.

Podobně jako Kolowratová zahájil své americké angažmá ve středoškolské lize i další odchovanec Kobry Patrik Brůna, a to v týmu Northwood School. V něm odehrál zatím jedinou sezónu, ve které se navíc dostal i do české reprezentace U16. Letos totiž nemá žádný ligový start, za to třikrát nastoupil za reprezentaci U17.

Patrik Brůna v dresu Northwood School (zdroj: Dan Hickling, Hickling Images).

partneři klubu