23.02.2021

Prohlášení prezidenta klubu Miloslava Šeby k tréninkům mládeže

Klub

Prezident klubu HC Kobra Praha se pro webové stránky vyjádřil k aktuální situaci kolem přetrvávajících omezení tréninků mládežnických kategorií v souvislosti s pandemií koronaviru.

Chci v první řadě říci, že máme všichni v klubu velký respekt před pandemií koronaviru a jsme při případném povolení tréninků připraveni provést všechna opatření, která budou předložena Ministerstvem zdravotnictví. To znamená antigenní testy a samozřejmě i hygienická opatření.

Prakticky každý týden se snažíme se synem Patrikem vypracovat nějakou žádost na pokrytí ztráty z provozu (elektrické energie, plynu, vody), kde musíme platit stále zálohy tak, abychom mohli udržovat ledovou plochu. Každých 14 dní čekáme stále na zprávu, že mládež bude moci na led.

Pro celý sport je současná situace devastující. Především u dětí se omezení kvůli pandemii v následujících letech projeví ve formě obezity a nezájmu o pohyb. Děti jsou odříznuty od společné pohybové aktivity, což je alarmující. Prakticky se naučily žít bez pohybové aktivity. Je nutné, aby bylo povoleno trénování v uzavřených skupinách, pro což je náš zimní stadion uzpůsoben – máme tři samostatné vchody a každý z jedenácti mládežnických týmů má samostatnou šatnu.

Není žádnou nadsázkou, když se řekne, že sport je nejdostupnější prevence proti všem nemocem. Každá do sportu vložená koruna může pomoci ke zvýšení obranyschopnosti dětí. Mělo by to fungovat tak, že budou platit přísná hygienická opatření, bude se testovat a vše bude probíhat v uzavřených společnostech, v bublinách. Za takové situace by bylo možno trénovat. U nás se toto týká celkem 298 dětí, což je velký počet.

Trenéři mají však nastavené systémy a trénují i v této době – využívají střelnici za zimním stadionem, dělají distanční tréninky točí naučná videa a spolupracují s rodiči. Zhruba měsíc a půl se trénovalo i na otevřených kluzištích.

Naše ledová plocha má přibližně 1 500 m2. S předpisem jeden hráč na 15 m2 by se vešlo 100 hráčů na led v porovnání s opatřením určeným např. pro supermarkety a byla by situace vyřešena. Bohužel dotace na to, aby pokryly provoz zimních stadionů, nepřicházejí. Je zapotřebí spustit provozy zimních stadionů s hygienickými opatřeními a týdenním testováním hráčů antigenními testy tak, aby měly příjmy a mohly přežít. Nikde nenajdete dostupná fakta, že zimní stadiony produkují pozitivně testované hráče na COVID-19 v takové míře, že by zvyšovali výrazně křivku nárůstu koronavirové nákazy nebo ohniska nákazy.

Čekáme, že od 1. března by se mohly za výše avizovaných podmínek tréninky pro mládež uvolnit. V našem případě jsme schopni jet až do poloviny června letošního roku tak, abychom dětem nahradili tréninky, o které přišli. Je důležité, aby se začalo prvního, nebo alespoň patnáctého.

Snažíme se i snižovat příspěvky podle toho, jak momentální situace vypadá. Zároveň se však snažíme udržet v provozu ledovou plochu, protože očekáváme jakýkoliv termín, kdy bychom mohli dostat mládež na led a začít trénovat.

Prezident klubu Miloslav Šeba.

partneři klubu